Nowoczesny ogród w teorii i praktyce

O nowoczesnych ogrodach pisaliśmy już wcześniej, dziś jednak chcemy rozwinąć ten temat, ponieważ ogrody tego typu cieszą się coraz większą popularnością. Są to ogrody, które idealnie pasują do domów zaprojektowanych w nowoczesnym stylu, są też często wykorzystywane jako otoczenie dla biurowców czy w przestrzeni publicznej (na temat ogrodów tego typu można znaleźć informacje również na stronie – nowoczesne ogrody). By stworzyć idealny, nowoczesny ogród, należy kierować się kilkoma założeniami:

Wyposażenie – w nowoczesnym ogrodzie większe znaczenie ma jego wyposażenie niż roślinność, dlatego projektując tego typu miejsce należy dużą wagę przyłożyć do designu mebli ogrodowych, wyglądu ścieżek czy altan i murków. Altany, ogrodzenia i meble ogrodowe powinny być wykonane z tego samego materiału lub z materiałów do siebie podobnych. Jeśli meble ogrodowe są metalowe, takie też powinno być ogrodzenie, jeśli ogród otoczony jest murkiem, meble powinny również być wykonane z kamienia.

 

 

Minimalizm – to kolejna zasada jaką należy kierować się przy projektowaniu ogrodów. Powinny one być oszczędne w formie, duże znaczenie będą miały tutaj równo przycięte trawniki, roślinność powinna natomiast to przede wszystkim trawy, drzewa i zielone krzewy, rośliny w ramach jednej kompozycji powinny pochodzić z tej samej rodziny. Nie może ich być zbyt wiele, w nowoczesnym ogrodzie liczy się bowiem przestrzeń.

 

Kolorystyka – w nowoczesnych ogrodach powinny dominować jednolite barwy, są to najczęściej stonowane odcienie zieleni, szarości, biel i czerń – te kolory przewijają się zarówno w wyposażeniu ogrodowym, jak i samych roślinach. Istnieje jednak odstępstwo od tej reguły, bowiem zgodnie z zasadami aranżowania nowoczesnych ogrodów, w każdym z nich powinien pojawiać się kolorowy element, przełamujący dotychczasową kolorystykę. Może to być wspaniale kwitnący krzew, czy kwiat o nietypowym kształcie płatków.

 

Geometria – w nowoczesnym ogrodzie nie ma miejsce na przypadkowość czy spontaniczność, wszystko powinno zostać szczegółowo zaplanowane. Rabaty powinny mieć geometryczne, regularne kształty, ścieżki również powinny biec prosto, bez zbędnych zakrętów czy kluczenie. Geometryczność całego ogrodu, to jedna z podstawowych zasad w projektowaniu tego typu obszarów zielonych.

Ogrodzenie ogrodzenia powinny zostać wykonane z tego samego lub podobnego materiału co meble ogrodowe, powinny one być wysokie, tak by uniemożliwiały zajrzenie do ogrodu. Jeśli ogrodzenie jest ażurowe warto wyhodować wysoki żywopłot broniący przed ciekawskimi spojrzeniami, nowoczesny ogród ma być miejscem relaksu i intymności, stąd wysokie płoty.

Zachowując wszystkie wspomniane wyżej zasady można stworzyć minimalistyczny, nowoczesny ogród, który zapewni miejsce odpoczynku i kontakt z przyrodą, po dniach pełnych wyzwań, stresów i codziennej walki z rzeczywistością. Ogrody tego typu nie wymagają wiele pielęgnacji, są więc doskonałym wyborem, dla osób, które nie mają w sobie zacięcia do prac ogrodniczych.