Ogród to integralny element projektu domu, powinien być odpowiednio dopasowany do ogólnych założeń architektonicznych budynku. Inne ogrody będą projektowane przy domach nowoczesnych, inne przy domach w stylu szlacheckiego dworku, jeszcze inne pasują do domów w stylu południowym czy skandynawskim.

Istnieje wiele różnorodnych form i koncepcji projektów domów, wiele z nich można zobaczyć na stronie – projekty domów jednorodzinnych.

Ogrody nowoczesne ze swymi geometrycznymi kształtami doskonale nadają się do projektów domów nowoczesnych, w których bryła domu jest również prosta, pozbawiona jakichkolwiek elementów dekoracyjnych. Obecnie zwłaszcza w przypadku projektów domów energooszczędnych i pasywnych ważne jest, aby domy nie miały zbyt wielu załamań, bowiem prowadzą one do utraty ciepła. W tego typu projektach często wykorzystywane są duże okna położone od południowej strony, w wielu przypadkach projektowane są w nich również tarasy wychodzące na ogród.

Koncepcja, w której ogród i budynek stanowią integralną całość jest jedną z zasad projektowania nowoczesnych domów.

Ogrody w stylu angielskim, albo ogrody wiejskie to rozwiązania, które można polecić dla domów w stylu dworku szlacheckiego. Ten rodzaj domu często wznoszony bywa na podmurówce, częste bywają portyk nad wejściem lub ganek bądź weranda na froncie budynku. Częste w tego typu domach są również zaadaptowane użytkowo poddasza oraz lukarny na dachach. Domy tego typu mogą mieć dwa wejścia jedno od frontu, drugie natomiast prowadzące do ogrodu. W ogrodach przy tego typu domach wznosi się altany a znaczenie mają także meble ogrodowe, które również powinny być stylowo podobne do projektu domu.

Ogrody w stylu śródziemnym oraz prowansalskim będą dobrym rozwiązaniem dla projektów domów wznoszonych na kształt hiszpańskich hacjend czy domów w stylu włoskim, z charakterystycznymi krużgankami, patio, atrium, loggią. Domy te posiadają również rozłożyste tarasy, które także stanowią preludium ogrodu.

Ogrody w stylu wiejskim oraz ogrody w stylu skandynawskim doskonale pasują do domów drewnianych oraz domów z bali. Zarówno w ogrodzie jak i domu wykorzystywanym budulcem dla ogrodzeń i mebli jest przede wszystkim drewno, zaś bujna roślinność jasno wskazuje na bliski kontakt z naturą i naturalny wymiar domu.

Jak widać w zależności od projektu domu, warto dobrać odpowiedni typ ogrodu, aby budynek i jego otoczenie tworzyły jednolitą koncepcyjnie całość, wówczas jest to bardzo efektowne rozwiązanie, które przykuwa wzrok i zachwyca swoim wyglądem.