Projektując systemy kominowe musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Oczywiście jedną z nich są materiały które użyjemy. Duży wybór materiałów najwyższej jakości dostępny jest na http://ostrow-wielkopolski.eu/kotly-marki-termet/ – lidera w branży. Warto poświęcić temu aspektowi nieco więcej czasu, gdyż odpowiedniej jakości system kominowy powinien być wykonany z materiałów najwyższej klasy. Chodzi tutaj przecież o nasze bezpieczeństwo. Tylko wysoka jakość elementów sprawi, że ogień nie strawi naszego domu. Uważajmy więc przy wyborze!
Wybierając się na zakupy, należy bezwzględnie znać moc naszego kotła i jego zdolności przerobowe. On również będzie wchodził w skład całego systemu kominowego więc to między innymi pod kocioł będziemy dobierać elementy. Cały otwór musi być odpowiedni szeroki oraz gładki. Dym będzie wtedy bez najmniejszych problemów uchodził w górę. Chropowata powierzchnia czy zwężenia w domowym systemie kominowym może doprowadzić do zalegania kłębów dymu a w konsekwencji do zaczadzenia! Nie możemy zapominać o rzeczach takich jak otwory rewizyjne czy kondensaty. Bez nich nie ma mowy o jakimkolwiek bezpieczeństwie. Dobrze byłoby też zapoznać się z polskimi normami dotyczącymi systemów kominowych. Znajdziemy tam wiele cennych i przydatnych wskazówek takich jak wymiary przewodów wentylacyjnych czy przykładowe aranżacje.

 


Oczywiście na samym końcu każdej instalacji mamy otwór kominowy. Powinien być on odpowiednio wysoki, aby zanieczyszczenia unosiły się w odpowiedni sposób ponad dom i ulatywały spokojnie do atmosfery nie trując okolicznych mieszkańców. Systemy kominowe są najczęściej pionowe. Dzisiaj projektuje się już także pochylone ale do tego trzeba odpowiedniego znawcy. Pod żadnym pozorem nie róbmy tego sami! Jak więc widzimy systemy kominowe to jedna z kluczowych spraw do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa w naszym domu. Podchodźmy więc do tematu z należytą uwagą.